Seimas po svarstymo pritarė teisėtai panaudotos karinės jėgos padarytos žalos kompensavimo sistemos kūrimui
Birželio 17-ąją Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas pritarė Krašto apsaugos ministerijos siūlymui kurti sistemą, kuri leistų atlyginti tiesioginius turtinius nuostolius, kai žalą padaro teisėtai panaudota karinė jėga. Projektas apima ir tokius atvejus, kai kariuomenė arba NATO sąjungininkai veikia prieš neteisėtą migraciją, kontrabandinius balionus ar oro erdvę pažeidžiančius dronus, o paraišką dėl kompensacijos būtų galima teikti per trejus metus. Jei Seimas galutinai pritars, įstatymas turėtų įsigalioti 2026 m. rugpjūčio 1 d., o valstybė galėtų išmoką išdėstyti iki dešimties metų ir vėliau siekti regreso iš tų, dėl kurių veiksmų kilo poreikis naudoti karinę jėgą.
Kodėl svarbu
Nukentėti gali gyventojai ir įmonės, kurių turtas būtų apgadintas per karines operacijas ar oro gynybos veiksmus. Aiški kompensavimo tvarka sumažintų ginčų riziką ir leistų valstybės institucijoms greičiau reaguoti į grėsmes, kai sprendimus reikia priimti per minutes.